Дитина-підліток. Як батькам зберегти з ним контакт?
Їх питання бентежать вас. Їх прагнення до свободи і любовні переживання турбують вас. Їх манера одягатися і стиль спілкування - шокують вас. Ви теж колись були такими ж. Підлітки. Як знайти з ними спільну мову?
З кожним роком вам стає все складніше спілкуватися зі своїм чадом. Дитина стала абсолютно невпізнанною. Дівчатка і хлопчики, які ще зовсім нещодавно були чуйними, усмішливими, милими і слухняними, тепер зовсім не хочуть проводити час разом зі своїми батьками. На питання "Як у тебе поділа"? чи "Що за день було цікавого"? - суха відповідь "Усе нормально". Чи того гірше - додому дитина приходить пізніше призначеного вами часу, закривається у своїй кімнаті, годинами розмовляє по телефону, цілодобово дивиться телевізор, усе що завгодно, але тільки не спілкується з вами. А ця музика, яка явно зомбує людину.
У результаті починаються скандали. Як любляча мати ви починаєте придумувати собі різні "страшні" історії, "накручувати" себе негативними припущеннями. Що робити? Як проконтролювати свого "малюка" і при цьому не втратити його довіру? Як не розгубитися, зіткнувшись з агресією і скритністю дітей?
Спершу ви повинні зрозуміти: в період статевого дозрівання ваша дитина особливо уразлива. Шкільні друзі, телевізор, музика для нього зараз набагато важливіше за усе інше. Саме в цей час формується особа людини, і дитина підсвідомо вибирає, яку соціальну нішу йому зайняти. Тому вам слід запастися чималим терпінням. Це вік парадоксів. Часто підлітки самі не розуміють, що з ними відбувається. Чим більше він відчуває бажання батьків йому допомогти, тим сильніше збільшує дистанцію - віддаляється від вас. Усі спроби спокійно (чи неспокійно) поговорити сприймаються як вторгнення в особисте життя. Через різницю у віці дуже важко знайти "точки зіткнення".
Батьків цікавить успішне навчання їх чаду, його майбутнє, робота і так далі. Дитина ж намагається розібратися в сенсі життя, що таке любов, чому хтось не хоче з ним спілкуватися і так далі. Підлітки вважають за краще розмовляти про свої проблеми з друзями. Ні в якому разі не докоряйте дочці або синові в цьому. У цьому віці людина не може правильно сформулювати і поставити питання, що хвилюють, старшою. Тим більше багато друзів його розуміють, оскільки у них ті ж проблеми з батьками. Необхідною умовою виникнення контакту є спокій батьків. У дітей можуть бути свої секрети. Щоб їх упізнати, дайте зрозуміти, що до вас завжди можна звернутися за порадою, але не стаєте нав'язливими або занадто суворими. Будьте поруч, залишайтеся стриманими і, коли знадобиться, дитина сама прийде до вас зі своїми проблемами. Поважайте думку нащадка, він адже теж особа. Дитина повинна відчувати підтримку, знать, що його не засудять. Згадаєте себе в такому віці. Розкажіть своєму підліткові про те, що ви тоді переживали, як дружили, ходили на побачення. І, звичайно ж, навчитеся довіряти своїй дитині. Образливо і принизливо буває, коли тобі не вірять найближчі люди. Буває, що деякі конфлікти, особливо капризи, призводять до крайніх заходів з вашого боку - тілесним покаранням. Цього слід уникати. Краще усе пояснити словами так, щоб дитина зрозуміла свою помилку.
Ваш син або дочка постійно рветься на дискотеку в нічний клуб, а якщо ви проти, то усе закінчується моторошними істериками. Ви приймаєте роль диктатора, відстоюючи свої переконання, а дитина страждає. Кожен батько повинен усвідомлювати, що зараз майже в усіх нічних клубах поширені різні наркотики і з цим нічого не поробиш. Я вже не говорю про алкоголь. Але якщо ви хочете виховати нормальну особу, готову до усіх труднощів життя, - тримати узаперті своє чадо теж не слідує. Інакше акції протесту з його боку стануть просто нестерпними. У гіршому разі - образа і озлобленість залишаться на довгі роки. В той же час не слід переходити з ролі батька в роль нерозлучного друга (подруги). Потурання усім примхам ні до чого хорошому теж не приведе. Поговорите з дитиною, дізнайтеся, чого він чекає від нічних прогулянок.
Бажано знати і усіх його кращих друзів і приятелів, - не лише за розповідями, але і особисто. Згадаємо: наркотики бувають слабкі і сильнодіючі. Паління марихуани, наприклад, яке зараз дуже поширене, рідкісне і в невеликих кількостях не представляє серйозній небезпеці. Але цього ні в якому разі не можна схвалювати, не кажучи вже про те, що законом таке "покурювання" заборонене. Інші ж наркотики (такі, як экстези, ЛСД, героїн і так далі) можуть бути смертельними при першому застосуванні. Залишайтеся пильними. Каламутний погляд, сильно розширені зіниці, крадійство у будинку або за його межами - усе це повинно насторожити. Якщо, не дай Бог, ви дізналися, що ваша дитина "підсіла" на наркотики - ні в якому разі не відвертайтеся від нього. Це тільки може завести його ще глибше в порочний круг. Пам'ятайте про те, що наркомани - хворі люди, які дуже страждають і яким потрібна допомога. Терпіння і розуміння приведе до одужання коханого чоловічка. Щоб запобігти подібному горю, вибудовуйте стосунки так, щоб ваша дитина не боялася вас і не соромилася розповідати про усі свої пригоди. Ненав'язливо (!) радьте, як поступити в тій або іншій ситуації.
Щоб воцарило взаєморозуміння, вам також необхідно розповідати про свої переживання. Замість того щоб кричати "Ти знову десь шляєшся і нікого не попереджаєш"!, краще сказати: "Я дуже хвилювалася. Наступного разу просто попередь мене, з ким ти і коли будеш". Краще разом визначити час, до якого доцільно гуляти в учбовий час і під час канікул. Головне розмовляти спокійним тоном, без істерик з вашого боку. Іноді, якщо ваша дитина не буде проти, сходите разом на дискотеку або в кіно. Обов'язково (!) розмовляйте з дитиною на такі теми, як паління, алкоголь, наркотики. Тільки, звичайно, це не мають бути затяжні повчальні лекції. Заведіть розмову як би ненавмисно. Упізнайте думку дитини по одній з вищезгаданих тим, - можливо, ви зможете зробити певні висновки.
Часто діти-підлітки сильно комплексують з приводу своєї зовнішності. Іноді вони без причини себе накручують, вигадуючи собі неіснуючі недоліки. Особливо хворобливо сприймаються підліткові проблеми з шкірою. Прищі. Іноді із-за них дитина не хоче виходити не лише на вулицю, але навіть зі своєї кімнати. Тут ви повинні узяти ініціативу у свої руки. Зараз існує велика кількість косметичних засобів для боротьби з цією неприємністю. Якщо ви перепробували усе, але ніщо не допомагає, зводите дитину до дерматолога. Вже лікар-професіонал точно допоможе нормалізувати гормональний фон і позбавитися від ненависних висипань. А під час лікування (і до нього, і після) допоможіть дитині підвищити свою самооцінку. Моя мама, наприклад, проводжаючи мене в школу, завжди говорила, що я відмінно виглядаю. Такий прийом діє безвідмовно. З часом підліток навіть перестане помічати свої прищики.
Окрім усього вищесказаного, саме в підлітковому віці людина випробовує свої перші любовні переживання. Багатьох батьків це завжди бентежить. Для батьків діти завжди залишаються маленькими. Тому коли замість машинок-пістолетів або ляльок дитина починає випробовувати сексуальний потяг до однолітків протилежної поли, "предки" не знають, як поводитися і як продовжити дитинство своєму чаду. Але чи знаєте ви, що велика частина підлітків уперше пробує поцілуватися у віці 12-14 років? Перший же сексуальний досвід більшість отримують в 16 років. Це абсолютно нормально. Ваше ж головне завдання розповісти своїй дитині про фізичні зміни, які відбуваються з ним в період статевого дозрівання. У дівчаток це, звичайно ж, зміни форм тіла і менструація. Купите дочці різні енциклопедії (їх зараз велика кількість) типу "усе для дівчаток". У них вона знайде для себе безліч цікавих в її віці речей. Окрім цього, було б не погано вам з дочкою влаштовувати справжні жіночі посиденьки і обговорювати питання, що хвилюють її.
З сином же на тему "дозрівання" краще поговорити батьку (я знаю деяких чоловіків, які в такому віці нащадка сексуальні питання могли обговорювати тільки з мамою, але краще нехай все-таки першим підійде батько). Нехай по-чоловічому обговорять характерні для такого віку зміни голоси, часті ерекції і мастурбацію. Синові, до речі, енциклопедії "для хлопчиків" теж не пошкодять. Вам лякатися нічого: мастурбація для будь-якої поли і для будь-якого віку - абсолютно нормальна і навіть корисна (це, між іншим, думка лікарів). Це просто етап в процесі чуттєвого дозрівання. Якщо дорослі використовують мастурбацію як розрядку, як краще доповнення до сексу, як задоволення, то підліток просто досліджує своє тіло. Нічого злочинного і ганебного в цьому немає, тому не допускайте зі свого боку кепкувань, образливих зауважень, не карайте дитину і ніколи не проявляйте зайвої цікавості. Не забудьте розповісти про безпечний секс, а краще - про можливі наслідки небезпечного сексу.
При вибудовуванні ваших стосунків з дитиною-підлітком в подібному дусі, розбіжностей між вами стане набагато менше. Хто знає, можливо, переживаючи проблеми вашої дитини разом з ним, ви зможете ненадовго повернутися в один з кращих періодів людського життя, відчуєте себе молодше.
|